DPR-ŚMD-2016 Jeśli chcesz znaleźć się choć przez chwilę w scenerii średniowiecznego świata z początków polskiej państwowości… Jeśli chcesz zobaczyć inscenizację chrztu Mieszka I… Jeśli chcesz usłyszeć łomot tarcz ścierających się w walce wojów słowiańskich… Jeśli chcesz zobaczyć jak skuteczna była czternastowieczna hakownica… Jeśli nie widziałeś jeszcze korowodów tanecznych z tamtych czasów… Jeśli nie trzymałeś w dłoni prawdziwego miecza, nie strzelałeś z łuku i nie słyszałeś jeszcze pieśni rycerzy … Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy stroje trzynastowiecznych rycerzy i usłyszeć szum kolorowych sukien dam dworu… A zapewne chcesz to wszystko zobaczyć …

To przyjdź do dąbrowskiego Parku Miejskiego 21 lipca 2016 roku od godz. 16:30 na Dąbrowski Piknik Rycerski, na który zapraszają: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz Poczet Bagiennych z Wieżycy.

A oto co będzie można zobaczyć i o czym posłuchać w Parku Miejskim koło „góry zamkowej”? Podobnie jak w poprzednim roku zostanie zaprezentowany pakiet pokazów rycerskich.

W tym roku z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski odbędzie się inscenizacja chrztu Mieszka I – pierwszego władcy Polski, prezentowane walki odbywać się będą w uzbrojeniu rycerskim z XIII w. oraz w oporządzeniu z X wieku.Zapraszamy wszystkich z całymi rodzinami aby mile spędzić czwartkowe popołudnie i pokazać przybywającym na Światowe Dni Młodzieży Gościom z Norwegii, Włoch, Francji i innych krajów jak gościnni i rycerscy są Polacy „od zawsze”.

Dąbrowski Piknik Rycerski z inscenizacja Chrztu Polski będzie dopełnieniem Dnia Turystycznego w ramach Światowych Dni Młodzieży, kiedy to Młodzi, którzy przyjadą na nas z zagranicy będą zwiedzać zabytki dąbrowszczyzny.

Na sprzęt rycerzy z okresu trzynastego wieku według źródeł historycznych składają się zbroja miękka – chroniąca korpus (osobna na głowę i nogi), pancerz żelazny, trzynastowieczna kolczuga z długimi rękawami i rękawicami, tunika bojowa z haftowanym herbem rycerza lub zestawieniem barwnym o znaczeniu heraldycznym, hełm garnczkowy, spłaszczony, charakterystyczny dla epoki XIII w., stożek z nosalem lub bez, kapalin, czyli typowy hełm piechoty z tego okresu.

To wszystko będzie można zobaczyć na własne oczy!

Każda wyliczona broń będzie przykładowo prezentowana podczas pokazów w swej odmienności pod względem sztuki walki i towarzyszyć temu będzie oprawa merytoryczna. Turniej od pokazów różni się tym, iż walczący starają się walczyć w sposób techniczny i skutecznie trafiając przeciwnika – eliminują go z dalszej walki. Wszystko odbywa się pod nadzorem doświadczonych sędziów i podnosi walory pokazów bractwa. Walki mogą odbywać się w trybie tzw. kurtuazyjnym, czyli z rozejściem po trafieniu i wznowieniem walki po komendzie sędziów lub systemem walk na wyczerpanie. Będą też walki zbiorowe – czyli potyczki  o charakterze czysto pokazowym.

Nie obejdzie się też bez zabaw plebejskich dla dzieci lub dorosłych, do czego zachęcamy szczególnie gorąco. Razem z rozłożeniem obozowiska i wprowadzeniem muzyki średniowiecznej uczestnicy są „porywaniu” w klimat i scenerię wieków dawnych. Uczestnicy będą walczyć w odzieży ochronnej – pikowanicach, maskach szermierczych lub hełmach, za pomocą broni bezpiecznej ze względów bezpieczeństwa.

(umigdt)