s_p_lek_med_mieczyslaw_siudzinski

W nocy 13 września 2016 r. zmarł lek. med. Mieczysław Siudziński, Prezes Związku Dąbrowiaków, którego praca zawodowa i działania na rzecz popularyzacji historii lokalnej odegrały ważną rolę w środowisku miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska.

Mieczysław Siudziński urodził się 10 lutego 1931 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Był znanym i szanowanym lekarzem, przez wiele lat związanym z Samodzielnym Gminnym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1954 r. zawarł związek małżeński z Reginą Cieślikowską, w którym wspólnie spędzili 62 lata.

Wielkim uznaniem cieszyła się publiczna i społeczna działalność pana doktora, w tym prace w Radzie Miasta i Gminy pierwszej kadencji w latach 1990 – 1994 oraz jako członka Zarządu Miasta i Gminy. Od 1994 r. oprócz pracy zawodowej pełnił funkcję Prezesa Związku Dąbrowiaków.

1 listopada 1994 r. po raz pierwszy zorganizował kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków i pomników na Cmentarzu Parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Była to jedna z cenniejszych inicjatyw społecznych na terenie  miasta, kontynuowana przez Związek Dąbrowiaków przez kolejne lata. Pan Mieczysław Siudziński wraz z innymi członkami Związku Dąbrowiaków otoczył troską także inne miejsca pamięci, aktywnie uczestnicząc w renowacji m.in. Cmentarza Żołnierzy z I Wojny Światowej.

Był pasjonatem historii i strażnikiem pamięci o Dąbrowie Tarnowskiej oraz posiadaczem wielu pamiątek związanych z Powiślem Dąbrowskim, które chętnie udostępniał zainteresowanym, w tym również gminnym placówkom.

Lek. med. Mieczysław Siudziński był ważną postacią w życiu dąbrowskiej społeczności i całokształt jego działalności zawodowej oraz społecznej pozostanie w pamięci dąbrowian.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się modlitwą różańcową w Kaplicy Cmentarnej w Dąbrowie Tarnowskiej w piątek 16 września 2016 r. o godz. 13:00, po czym MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA za spokój Duszy Ś. P. Mieczysława Siudzińskiego zostania odprawiona o godz. 14:00 w Kaplicy Cmentarnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

(gdt)